משרד הבריאות אומר די לקשירות

לפני שנה וחצי התחיל ארגון בזכות מסע ציבורי ומשפטי, ביחד עם פעילים עם מוגבלות נפש, למיגור קשירות ובידוד מאשפוז הפסיכיאטרי, בשם הזכות לכבוד, חירות ושוויון עם כל מטופל אחר בישראל. […]

לפני שנה וחצי התחיל ארגון בזכות מסע ציבורי ומשפטי, ביחד עם פעילים עם מוגבלות נפש, למיגור קשירות ובידוד מאשפוז הפסיכיאטרי, בשם הזכות לכבוד, חירות ושוויון עם כל מטופל אחר בישראל. חשיפת היקף התופעה בדוח ‘שוברים קשירה’ שפרסמנו במרץ 2016 הציבה מראה שלא ניתן היה להתעלם ממנה. כל מטופל רביעי נקשר באשפוז, מחציתם יותר מפעם אחת. רובם לא היו אלימים אלא נקשרו בגלל שהיו סוערים, מטרידים או לא ממושמעים. תוך שבועות טיפסה הסוגיה במעלה סדר היום הציבורי, הפוליטי והתקשורתי. מטופלים העזו לספר סיפוריהם בגלוי ומשפטנים הצהירו שמדובר בהפרת זכויות אדם. נקודה מכרעת במאבק, שהגיעה בעקבות פרסום תקשורתי חסר תקדים בפרשת נועה שנקשרה למשך 23 יום, בה היה ארגון בזכות ידיד בית המשפט, היתה הקמת ועדה ממשלתית. בזכות, ארגון לשמה, ארגון עוצמה ונציבות השוויון היו גם חברים בה. למרות הקושי המובן של מערכת בריאות הנפש להודות שנעשו מעשים שפגעו במטופלים, גם אם שלא במתכוון, תוך פרק זמן קצר מאוד במושגי שינוי חברתי נעשה שינוי דרמטי. חזון ואחריות כלפי המטופלים הובילו אותם להסכים שנדרש שינוי תפיסה יסודי, ולמרות שהם פועלים במציאות קשה ישנן דרכים חלופיות, הומניות ומכבדות. אם זה אפשרי בארה”ב, באוסטרליה ובאירלנד, כך גם בישראל.

דוח של ועדה זו המוגש השבוע למנכ”ל המשרד הוא תוצאה של כל אלו. בכירי המערכת אומרים בעצמם, די! קשירות ובידוד אסורים מעתה, אין להם ערך טיפולי וניתן להשתמש בהם רק במצבי סכנת חיים, אם אין חלופה אחרת ורק לפרק זמן מינימאלי. זו אמירה דרמטית, משנה מציאות, שלא היתה אפשרית אלמלא הבנה ערכית ועמוקה. עבודה רבה של הטמעה ואכיפה עוד לפנינו, אולם מה שהחל מקולות בודדים של מתמודדים עומד לשנות בצורה ניכרת את המציאות באשפוז הפסיכיאטרי. לא פחות.

להלן סיכום הפרסומים בתקשורת על פרסום דו”ח משרד הבריאות לצימצום הקשירה והבידוד במחלקות הפסיכיאטריות:

ישראל היום:
פרסום ראשון – הקשר נשבר
“לוודא שהדו”ח לא יישאר במגירה”
טור דעה – עו”ד שרון פרימור
כ־100 אנשי מקצוע למשרד הבריאות: אמצו את ההמלצות נגד קשירה ובידוד מטופלים

הארץ:
דו”ח משרד הבריאות: יש לצמצם את הקשירות באופן מידי

גלי צהל:
יעל דן בגל”צ – סיפורה של אורלי

שיחה מקומית:
הדו”ח שקובע כי קשירה היא לא טיפול פסיכיאטרי חייב להפוך למציאות

קרן נויבך בראיון עם ירדן, חולת אנורקסיה הנמצאת בבידוד:

עו”ד שרון פרימור אצל יועז הנדל ורועי שרון:

אחרי שנים – סוף לקשירות במחלקה הסגורה:

תיק תקשורת – המהלך התקשורתי נגד הקשירה והבידוד במחלקות הפסיכיאטריות:

רן רזניק ודליה וירצברג-רופא ב”עושים סדר” עם בן כספית: