קבוצת 121 – הורים מתייעצים עם בזכות על היום שאחרי

hourglass-1703330_1920

הורים לאנשים עם מוגבלות מתארים פעמים רבות חשש גדול מפני היום שאחרי 120 שלהם. שאלה מרכזית שמעסיקה אותם היא כיצד ניתן לתכנן ולהיערך נכון ליום שאחרי מותם כך שהילד שלהם יהיה ‘מסודר’. את הדאגה הזו אנחנו שומעים מהורים צעירים לילדים קטנים עם מוגבלות כמו גם מהורים מבוגרים. בזכות אינה עמותת הורים הורים ואיננו הבית הטבעי לדיון על השאלות האלה. יותר מכך, פעמים רבות הדאגה של הורים מובילה לפתרונות מגבילים ומגוננים יתר על המידה ששוללים את זכויותיהם של ילדיהם – השמה במוסד, מינוי אפוטרופוס, נישול מצוואה.

ודווקא משום כך, כשבמהלך 2016 קבוצה של הורים פנתה אלינו בבקשה לתת להם את תשובותינו לשאלות האלה מתוך תפיסה של זכויות אדם, נעננו לאתגר.

וכך קמה קבוצת 121 שכוללת כ-30 הורים לילדים, צעירים ומבוגרים, עם מוגבלויות שונות (שכלי, נפשי, אוטיזם) המבקשת ללמוד וגם להציף את הבעיות המרכזיות של היום שאחרי. במהלך 2016 ערכנו 4 מפגשים שכללו העמקה בנושא של אפוטרופסות, דיור חוץ ביתי וצוואות. עם סיום שלב הלמידה בכוונתנו לרכז את השאלות שלא קיבלו מענה וולבחון איזה שינוי מדיניות נכון לקדם וכיצד ניתן לעשות זאת תוך שמירה על האיזון העדין שבין דאגה והגנה לבין חירות וזכויות אדם.

ניתן ליצור קשר עם יוזמת ורכזת הקבוצה – הגב’ נעמי גפן במייל – geffen48@gmail.com

כמו כן ניתן להעמיק בשלושת הנושאים שנדונו בקבוצהי.

  1. אפוטרופסות, תמיכה בקבלת החלטות וחלופות נוספות – להקלטה של המפגש לחצו כאן. להרחבה נוספת לחצו כאן.
  2. דיור בקהילה – להקלטה של המפגש לחצו כאן.
  3. צוואות וירושות – לסיכום בכתב של המפגש לחץ כאן.