דוח נציבות קבילות הציבור בעקבות הרפורמה בבריאות הנפש

 

stethoscope-147700_1280

לא קיבלת טיפול פסיכותרפיה? נאלצת לחכות זמן רב בתור לקבלת טיפול? הפנו אותך למטפל בהשתתפות עצמית גבוהה? בעקבות הרפורמה יש למי לפנות.

לפני כשנה וחצי נכנסה לתוקפה הרפורמה בבריאות הנפש, שנועדה בעיקרה לעגן סוף סוף את הזכות לקבלת טיפול נפשי בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובכך לתקן עוול היסטורי ארוך שנים. במשך שנים נאבקנו לקידום הרפורמה, בין היתר כדי שתהיה כתובת אליה ניתן לפנות על מנת לתבוע במקרים בהם זכות זו מופרת. נציבות קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי היא בדיוק הכתובת לתביעות מסוג זה. והנה, דוח שפרסמה לאחרונה הנציבות לגבי שנת 2015, נותן לנו הזדמנות להבין את המשמעות העמוקה שיש למצב החדש שנוצר מאז נכנסה הרפורמה לתוקף. בדוח, הכולל לראשונה פרק העוסק בקבילות בתחום בריאות הנפש, מובאות מספר דוגמאות לקבילות שטופלו על יד הנציבות:

  • זמני המתנה לקבלת טיפול פסיכותרפיה: קבילה של אדם אשר נאלץ לחכות חודשים ארוכים בתור לקבלת טיפול בקופת החולים. במקרה זה קבעה הנציבות כי לקופת החולים היה די זמן להיערך למתן השירותים ו” לאור זאת, נדרשה הקופה לקבוע למבוטח תור זמין לטיפול. עוד הובהר, כי אם הקופה תתקשה בקביעת תור זמין, עמדת הנציבות היא כי במקרה זה רשאי המבוטח לרכוש את השירות באופן פרטי ויהיה על הקופה להחזיר לו את עלותו”.

אנו בבזכות דורשים מקופות החולים להרחיב את המענים שהן מציעות למטופלים בבריאות הנפש ושמשרד הבריאות יקבע סטנדרטים ברורים ומחייבים שיבטיחו זמינות ונגישות ראויים לקבלת טיפול, כמתחייב מחוק ביטוח בריאות ממלכתי.

  • סירוב למתן טיפולי פסיכותרפיה לחולה בסכיזופרניה: לאורך שנים אנחנו שומעים תלונות של אנשים המתמודדים עם סכיזופרניה שאינם זוכים לקבל טיפולי פסיכותרפיה. בדוח מובאת דוגמא של אדם שמתמודד עם סיכזופרניה ופנה לקופת החולים בבקשה לקבל טיפולי פסיכותרפיה. מאחר שהקופה סירבה, בטענה שאלו טיפולים שאינם מועילים לאנשים עם סכיזופרניה (…), פנה אותו אדם לנציבות הקבילות. הנציבות מצידה פנתה לקבלת חוות דעת מקצועית בה הובהר מעל לכל ספק כי מחקרים מוכיחים שטיפולי פסיכותרפיה יכולים לסייע לאנשים המתמודדים עם סכיזופרניה. לאור זאת הורתה הנציבות לקופת החולים לתת למבוטח את הטיפול הדרוש.

לאורך שנים אנשים המתמודדים עם סכיזופרניה נאלצו להסתפק על פי רב בטיפול תרופתי. החלטת הנציבה מעוררת תקווה שלא עוד – מעתה יוכלו גם אנשים המתמודדים עם סיכזופרניה ומחלות אחרות לדרוש טיפולי פסיכותרפיה מקופת החולים בה הם מבוטחים ואם לא יקבלו, יוכלו לפנות לנציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות.

  • הפנייה לטיפול בהשתתפות עצמית גבוהה – לנציבות הגיעה קבילה של אישה שטענה שבנה הופנה לקבלת טיפול אצל מטפל עצמאי בהשתתפות עצמית גבוהה (132 ₪ לטיפול) וזאת מבלי שידעה שיש אפשרות לקבל טיפול ללא השתתפות עצמית. הנציבות מצידה קבעה בצורה חד משמעית כי “הקופה אינה רשאית להסיט מבוטחים למסלול של מטפלים עצמאיים (מסלול בהשתתפות עצמית גבוהה), אלא על הקופה להעמיד לרשות המבוטחים מערך שירותים איכותי וזמין ולא למותר לציין כי אף חלה עליה חובה ליידע אותם אודות זכויותיהם במסלולי הטיפול השונים שנקבעו. בקבילה המדוברת נדרשה קופת החולים להחזיר לפונה את הסכום ששולם עבור הטיפול כיוון שלא הוצע לה טיפול במסלול הציבורי.

אנו ב’בזכות’ דורשים מזמן ממשרד הבריאות לבטל את המסלול המאפשר קבלת טיפול אצל מטפלים עצמאיים בהשתתפות עצמית גבוהה, או להשוות את ההשתתפות העצמית במסלול זה לזו הקיימת במסלול הציבורי.

  • נושאים נוספים שעלו בקבילות – הזכות לשמירה על רצף טיפולים, הזכות לבחירת נותן שירות ועוד.

בקיצור – יש עוד דרך ארוכה לעשות עד שמצב שירותי בריאות הנפש בישראל יהיה משביע רצון, וכדי שזה יקרה, חשוב לפנות וחשוב להתלונן אם זכויותיכם מופרות.

עוד על הנציבות ודרכי הגשת התלונות:

http://www.health.gov.il/Subjects/UninsuredRights/NationalHealthAdmissibility/Pages/Public_Complaints_Commission.aspx

ממוזמנים כמובן גם לפנות אלינו בכל שאלה או תלונה בנושא – mail@bizchut.org.il